Найгарніші залізничні вокзали світу

Ваша думка

Хто для Вас Путін?

Друг
Ворог
Рідний батько

Найгарніші залізничні вокзали світу

01.02.2010

Подорожуючи залізницею, перше, що ви бачите у новому місті, це вокзал. Від нього часто-густо залежить враження про те чи інше місто, місцевість чи навіть країну.
Муніципалітети й архітектори дбають не лише про зручність і функціональність вокзальної споруди, а й про її красу. Будівлі намагаються надати рис місцевої архітектури, величності й серйозності.
Газета Guardian взялася визначити найгарніші залізничні вокзали світу. Таких виявилося шість, а на перше місце патріоти-британці, звичайно ж, поставили лондонський вокзал Св. Панкраса. До речі, найстаріша у світі залізниця також належить британцям.

Найгарніші залізничні вокзали світу (Guardian)

1. Вокзал Св. Панкраса (St. Pancras), Лондон, збудований 1877 року

Важко уявити, що з такого старовинного, виконаного в готичному стилі вокзалу відходять сучасні швидкісні поїзди. Споруда зобов’язана своєю величчю майстерності архітектора Вільяма Барлоу, а також ковалям Дербіширу. Вони виготовили величезну залізну крівлю, яку доставили у Лондон спеціальним потягом у 1860 році.

Вокзал Св. Панкраса

Вокзал Св. Панкраса

 

2. Гранд Централ (Grand Central Terminal), Нью-Йорк, збудований 1913 року

Одна з найбільш вражаючих станцій на Мангеттені. Своєю красою вона завдячує дизайнерським групам Reed & Stern та Warren & Wetmore. Через чудовий стиль вокзал у 1963 р. зараховано до найвизначніших архітектурних пам’яток Нью-Йорка.
Гранд Централ славиться найбільшими залами і відомий як традиційне місце побачень. Особливо молодь приваблює місцевий бар устриць і кіно.

Гранд Централ

Гранд Централ

 

3. Санта Марія Новелла (Santa Maria Novella), Флоренція, збудований 1934 року

Станція і вокзал з’явилися в епоху Муссоліні. Тоді залізничному руху влада приділяла особливу увагу. Про вокзал так і казали – станція, куди потяги Муссоліні прибувають вчасно.
Споруда нагадує раціоналізовану і дещо змінену романську базиліку. Гра динамічних горизонтальних ліній та світлотіні нагадує про велич і владу.
Сьогодні платформи вокзалу трохи подовжили й привели у відповідність до вимог, які диктують сучасні швидкісні поїзди. Перебудуванням станції займалися архітектори з Gruppo Toscano на чолі із Джованні Мікелуччі (Giovanni Michelucci).

Санта Марія Новелла

Санта Марія Новелла


4. Центральний вокзал Гельсінкі (Helsinki Central), збудований 1919 року

Доки у Фінляндії панував дух Російської імперії, всі вокзали були чітко стандартизовані й побудовані в одному стилі. Зі здобуттям незалежності дух свободи найкраще втілився у Центральному вокзалі Гельсінкі. Над його створенням працював талановитий архітектор Еліль Саарінен (Eliel Saarinen). На вході у приміщення мандрівника зустрічають статуї гігантів, що тримають у руках ліхтарі. Приміщення вокзалу зсередини чимось нагадує лютеранський собор.

Центральний вокзал Гельсінкі

Центральний вокзал Гельсінкі

 

5. Лагорський залізничний вокзал (Lahore Railway Station), Пакистан, збудований 1862 року

Історія цього вокзалу омита кров’ю одвічних ворогів – мусульман, індусів та сикхів. Будівля – це, по суті, фортеця. Про це і нині нагадують залізні засуви на воротах, виступи на стінах, де колись ставили кулемети. Автором вокзалу-фортеці є Вільям Бантон.
Найкривавіша бійня, місцем якої став вокзал Лагору, сталася 1947 року. Тоді напівзруйновані платформи були густо всипані тілами. Якщо не згадувати цю трагічну історію, вокзал здається казково красивим.

Лагорський залізничний вокзал

Лагорський залізничний вокзал

 

6. Вокзал Юніон (Union Station), Лос-Анжелес, збудований 1939 року

Споруда зведена у вишуканому іспанському колоніальному стилі арт-деко. Автори проекту – Джон Паркінсон та Дональд Паркінсон.
Відвідувачам до вподоби комфортабельність цього вокзалу. Правда, нині осяяні сонцем платформи майже порожні – пасажири більш охоче користуються літаком чи авто, ніж подорожують потягом.
Звідси можна дістатись до «Диснейленду». Якби Волт Дисней сам обирав вокзал, з якого поїзди прибуватимуть до його чарівної країни, то кращого за цей годі було б придумати.

Вокзал Юніон

Вокзал Юніон

 

Довідка: «Ґардіан» (The Guardian) – британська газета, що належить компанії Guardian Media Group. Вперше тоді ще «Ґардіан Манчестер» побачила світ у 1855 році. Нині видання має попит серед ліберальних читацьких кіл Великобританії, а також велику читацьку аудиторію в усьому світі. Газета отримала низку престижних нагород, зокрема, Відзнаку британської преси в 1999 та 2006 роках. На думку багатьох експертів, «Ґардіан» має найкращу серед сучасних великих ЗМІ електронну версію в Інтернет – www.guardian.co.uk.Submitting your vote...
Not rated yet. Be the first who rates this item!
Click the rating bar to rate this item.
Немає коментарів

Додати коментар

* - обов’язкові поля